Як виплатити електронні лікарняні
5 291Як відомо, згідно наказу МОЗ № 1066 від 01 червня 2021 року були впровадженні електронні лікарняні.
При цьому залишились 4 випадки, коли ще можуть видаватись паперові лікарняні:
- Продовження і закриття листків непрацездатності, які були оформлені до 1 жовтня.
- Після закінчення строку, протягом якого лікуючий лікар може внести зміни до медичного висновку.
- У разі технічної проблеми, внаслідок якої протягом 7 днів неможливо передати дані з електронної системи охорони здоров’я до ПФУ.
- Довідка за формою 147/о застрахованій особі при народженні дитини.
Розглянемо детально схему роботи з електронними лікарняними.
Що таке електронний лікарняний
Електронний лікарняний – це документ, що засвідчує факт тимчасової непрацездатності працівника та зареєстрований в Електронному реєстрі листків непрацездатності під індивідуальним номером. Такий лікарняний, як і паперовий, є підставою для нарахування страхових виплат.
Електронні лікарняні спростять оформлення листків тимчасової непрацездатності як працівнику так і нарахування виплат роботодавцю:
- працівнику – не потрібно вказувати всі свої реквізити при оформленні та відвідувати лікаря, щоб забрати лікарняний – у разі нормального перебігу хвороби він закриється автоматично;
- роботодавцю – який в автоматичному режимі отримає інформацію, хто зі співробітників перебуває на лікарняному. Не буде необхідності зберігати паперові лікарняні й передавати їх у Пенсійний фонд.
- Лікар заповнює анкету у відповідному електронному кабінеті.
- Інформація обробляється у медичний висновок, що містить зокрема інформацію:
- посилання на запис про лікуючого лікаря та медичну установу;
- дату та час реєстрації медичного висновку;
- суть висновку лікуючого лікаря: категорію – «Захворювання або травма загального характеру», «Догляд за хворою дитиною», «Догляд за хворим членом сім’ї» і т.п.; відмітку про зв’язок випадку тимчасової непрацездатності з професійною діяльністю пацієнта; інші відмітки за потреби.
- посилання на запис в Реєстрі про попередній медичний висновок за наявності чи відмітку про початок нового випадку тимчасової непрацездатності;
- період дії медичного висновку.
- Після отримання інформації від медичної системи, Пенсійний фонд формує електронний лікарняний, який можуть побачити як роботодавець, так і застрахована особа. При цьому інформація про діагноз пацієнта є конфіденційною, та не передається ні в ПФУ, ні роботодавцю.
Як роботодавцю переглянути електронний лікарняний
Роботодавець може отримати інформацію по листках непрацездатності свого працівника за допомогою веб-порталу Електронних послуг ПФУ. Для цього потрібно відкрити пункт меню особистого кабінету страхувальника «Листки непрацездатності», де можна здійснити пошук за такими параметрами:
- номер листка непрацездатності;
- період непрацездатності;
- РНОКПП застрахованої особи;
- включення до заяви-розрахунку.
Страхувальник також може переглянути, сформувати та роздрукувати заяви-розрахунки по листках непрацездатності в пункті меню особистого кабінету страхувальника «Заяви-розрахунки».
Примітка. «Заяву-розрахунок» в ФСС також можна сформувати та вивантажити із облікової системи BAS за допомогою обробки експорту. Якщо Ваша облікова система BAS Бухгалтерія – розрахувати лікарняні і сформувати «Заяву-розрахунок» можна за допомогою модуля Selera.
Як оплачувати електронні лікарняні
Нараховувати компенсацію з тимчасової непрацездатності будуть протягом 10 днів з моменту закриття електронного лікарняного. Розмір виплат залишиться колишнім: від 50% до 100% середнього доходу застрахованої особи, залежно від стажу, розмір допомоги по вагітності та пологах – 100% середнього доходу.
Алгоритм призначення виплат такий же, як і для паперового лікарняного:
- на підставі електронного лікарняного визначається кількість днів непрацездатності, що підлягають оплаті за рахунок коштів роботодавця та Фонду соціального страхування;
- проводиться розрахунок суми компенсації з тимчасової непрацездатності з врахуванням стажу працівника (довідку про страховий стаж також можна отримати на сайті ПФУ – детальніше тут);
- заповнюється заява-розрахунок і подається до відділення Фонду за місцем обліку.
Таким чином, впровадження е-лікарняного дозволить роботодавцю і Фонду бачити в перший день, що застрахована особа захворіла, та зручно і оперативно нарахувати необхідні виплати.