Як розрахувати лікарняні в Бухгалтерія 1.2
В конфігурації “Бухгалтерія” ред. 1.2 не реалізований автоматичний розрахунок лікарняних на підставі даних про зарплату за попередні місяці, тому можна необхідно налаштувати відображення нарахованих лікарняних. Зверніть увагу на те, що відобразити нарахування по перехідним лікарняним в конфігурації неможливо. У зв’язку з цим слід зазначати суми нарахованих лікарняних за кожен місяць окремо.
В “Бухгалтерія“ 1.2 можна розподіляти внески ФОП за рахунками витрат пропорційно до нарахувань. При формуванні проводок за внесками ФОП рахунки Дт визначаються з урахуванням рахунків витрат, зазначених для нарахування конкретного працівника.
Що стосується Лікарняних за рахунок підприємства, то рахунок Дт у Відображенні лікарняного за рахунок підприємства повинен відповідати рахунку Дт Відображення нарахувань. Ми розглянули випадок, коли для лікарняних за рахунок підприємства зазначено Дт 92 рахунку, відповідно Внески ФОП розподіляються за рахунком витрат 92. У разі, якщо в організації присутні нарахування з різними рахунками витрат (92 , 231 і т.д.), необхідно для кожного нарахування створювати відповідно Відображення лікарняних за рахунок підприємства 92 (Дт 92 Кт 663), Відображення лікарняних за рахунок підприємства 231 (Дт 231 Кт 663) і т.д.
ПРИКЛАД
У січні 2012 року працівник фірми ТОВ «Добро» Дудін І.І. приносить лікарняний лист тривалістю 14 днів. Перші 5 днів лікарняного оплачуються за рахунок підприємства, а решта 9 днів – за рахунок фонду соціального страхування.
Розмір нарахованих лікарняних за 14 днів становить 700,00 грн.
Перед тим як приступити до відображення нарахування лікарняних працівникові необхідно в меню Зарплата – Способи відображення зарплати в обліку створити господарську операцію з відображення лікарняних за рахунок підприємства.
Для цього слід створити новий елемент: Відображення лікарняних за рахунок підприємства, вказати рахунок Дт – рахунок основного нарахування, (наприклад, 92 «Адміністративні витрати»), рахунок Кт – 663 ( «Розрахунки за іншими виплатами») і вибрати податкове призначення.
Далі слід ввести відповідне нарахування організації – Лікарняні. Для цього заходимо в меню Зарплата – Нарахування організації і створюємо два нові елементи:
1.Лікарняний за рахунок підприємства:
- в полі Найменування вказати Лікарняний за рахунок підприємства,
- в полі Спосіб розрахунку – Фіксованої сумою,
- в полі Категорія розрахунку -первинна,
- заповнити дані на закладці Основні (мал. 2), та База для розрахунків (мал. 3).
2. Лікарняний за рахунок ФСС
- в полі Найменування вказати Лікарняний за рахунок соцстраху,
- в полі Спосіб розрахунку – Фіксованої сумою,
- в полі Категорія розрахунку -первинна,
- заповнити дані на закладці Основні (мал. 4), та База для розрахунків (мал. 5).
У формі списку нарахувань передбачена спеціальна кнопка для виклику «Помічник створення нарахувань». Ця обробка допоможе створити новий вид розрахунку і налаштувати всі необхідні параметри для його використання і відображення в бухгалтерському обліку.
Нарахування лікарняних працівникові організації та розрахунок утримань обчислюється за допомогою документу Нарахування зарплати працівникам організації.
Перед заповненням в шапці документу необхідно вказати Норму днів за місяць. Документ можна заповнити автоматично. Потім на закладці Нарахування для працівника, якому нараховуються лікарняні, в рядку з нарахуванням Оклад по днях необхідно відкоригувати кількість відпрацьованих днів для виконання автоматичного розрахунку основного нарахування (в даному прикладі робочих днів 8 = 22 робочих дня – 14 днів лікарняного). Для відображення лікарняних необхідно додати два нові рядки: Лікарняні за рахунок підприємства і Лікарняні за рахунок ФСС, розмір нарахованих працівникові сум лікарняних розраховується вручну і вказується в графі Результат.
Після цього слід перейти на закладку Внески, заповнити та розрахувати утримання із зарплати співробітника. Як бачимо, лікарняні потрапляють тільки в нарахування та в розрахунок утримань із зарплати працівника до пенсійного фонду.
Наступним кроком буде розрахунок ПДФО. Для цього необхідно заповнити та розрахувати дані на закладці ПДФО. Розрахунок ПДФО виконується загальною сумою з суми основного нарахування та лікарняних (мал. 8).
Примітка: розрахунок Військового збору виконується також загальною сумою як і ПДФО.
Останнім кроком буде розрахунок внесків до фондів соціального страхування. Для цього слід перейти на закладку Внески ФОП, заповнити та розрахувати дані. (мал. 9).
Для формування проводок з бухгалтерського та податкового обліку нарахованої зарплати і лікарняних необхідно, перейшовши на закладку «Проводки» сформувати проводки (кнопка Сформувати проводки) (мал. 10).
Заповнений і розрахований документ Нарахування зарплати працівникам організації необхідно провести. Після цього можна переходити до виплати нарахованої зарплати і лікарняних документом Зарплата до виплати і перерахування податків платіжними документами.
Зверніть увагу на те, що при автоматичному заповненні документа Зарплата до виплати по Виду виплати – Чергова виплата буде врахована сума нарахованої заробітної плати і сума лікарняного як за рахунок підприємства, так і за рахунок ФСС. Детальніше як виплатити лікарняні.