Коротко про ЄСВ 2023 для ФОП

536 559

Базою нарахування ЄСВ для ФОП на загальній системі оподаткування є сума доходу (прибутку), що підлягає оподаткуванню ПДФО. Для підприємців – платників єдиного податку першої – третьої груп базою нарахування ЄСВ є сума, визначена такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску.

При цьому сума ЄСВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць і встановлена у розмірі 22% від мінімальної заробітної плати для всіх платників єдиного внеску (крім пільгових категорій).

Згідно Закону про Держбюджет-2023 встановлений наступний розмір МЗП, який протягом року не буде змінюватися, і відповідно – ставка ЄСВ для ФОП I, ІІ і ІІІ групи:

2023 рік Мінімальна заробітна плата Мінімальна ставка ЄСВ  на місяць Мінімальна сума єдиного внеску на квартал
З 1 січня по 31 грудня 6700 грн 1474 грн (6700 x 22%) 4422 грн

Важливо! Період, за який нараховують ЄСВ – календарний квартал.

Звільнення від сплати єдиного внеску

  • ФОП звільняються від сплати ЄСВ, якщо вони отримують пенсію за віком чи за вислугу років, або є особами з інвалідністю, або досягли віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», та отримують пенсію чи соцдопомогу. Такі особи можуть бути платниками ЄСВ виключно добровільно (ч. 4 ст. 4 Закону про ЄСВ).
  • Якщо особи, які провадять незалежну професійну діяльність, перебувають на обліку як ФОП і здійснюють один вид діяльності одночасно як зазначені особи, то вони звільняються від сплати ЄСВ «за себе» (ч. 5 ст. 4 Закону про ЄСВ).
  • ФОП, які мають основне місце роботи або уклали гіг-контракт з резидентом Дія.City, звільняються від сплати ЄСВ «за себе» за місяці звітного періоду, за які роботодавець або резидент Дія.City сплатив страховий внесок за таких осіб у розмірі, не меншому від мінімального страхового внеску.

Тимчасове звільнення від сплати ЄСВ

Згідно Закону № 2120-IX від 15 березня 2022 р. “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану” тимчасово, з 1 березня 2022 року та протягом 12 місяців після припинення або скасування воєнного стану наступні особи мають право не нараховувати і не сплачувати ЄСВ за себе:

  • фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування;
  • особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності;
  • члени фермерського господарства, якщо вони не належать до осіб, які підлягають страхуванню на інших підставах.

Зазначеними вище особами розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому ЄСВ не сплачувався.

Також під час періоду мобілізації, ФОП 2-3 групи єдиного податку та юридичні особи 3 групи єдиного податку мають право не сплачувати єдиний внесок за найманих працівників, призваних під час мобілізації до ЗСУ. В такому випадку суми ЄСВ, нараховані роботодавцем та відображені в звітності, сплачуються за рахунок державного бюджету, окрім періодів, коли мобілізовані працівники отримували доходи у вигляді грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок за рахунок державного бюджету.

Тимчасово, на період дії воєнного, надзвичайного стану та протягом 3 місяців після його припинення, не застосовуються штрафи за наступні порушення:

  • ухилення або несвоєчасне подання заяви про взяття на облік платниками ЄСВ;
  • несвоєчасну сплату або донарахування несвоєчасної сплати єдиного внеску;
  • неналежне ведення бухгалтерської документації, на підставі якої нараховується єдиний внесок;
  • за неподання чи несвоєчасне подання звітності про нарахування єдиного внеску.

Також в цей період не нараховується пеня і встановлено мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, а розпочаті перевірки будуть відновлені через 3 місяці після скасування ВС або НС.

Термін сплати ЄСВ в 2023 році

ФОП на єдиному податку, на загальній системі та особи, які провадять незалежну професійну діяльність сплачують ЄСВ «за себе» до 20 числа місяця, що йде за звітним кварталом.

Звітний період 2023 року Гранична дата сплати ЄСВ (включно)
I квартал 19 квітня 2023 р.
II квартал 19 липня 2023 р.
III квартал 19 жовтня 2023 р.
IV квартал 19 січня 2024 р.

Терміни подачі звітності ЄСВ в 2023 році

Звіт з ЄСВ за найманих працівників у складі звіту “Податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску” подається поквартально, протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу.

Звітний період 2023 року Гранична дата подання звіту
I квартал 10 травня 2023 р.
II квартал 10 серпня 2023 р.
III квартал 10 листопада 2023 р.
IV квартал 9 лютого 2024 р.

Нараховані за себе суми  ЄСВ ФОП 1 та 2-ї групи відображають в складі “Декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця” (F0103406) в Додатку 1 (Розрахунок ЄСВ). Строк подання Декларації за 2023 рік – до 1 березня 2024 року.

Нараховані за себе суми ЄСВ ФОП 3-ої групи за ввесь рік відображають  у складі “Декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця” (F0103308) за 2023 рік в Додатку 1 (Розрахунок ЄСВ). Строк подання Декларації за 2023 рік – до 9 лютого 2024 року.

Раніше ми писали: Ставки єдиного податку та застосування програмних РРО для ФОП в 2023 році.

Спробуйте чат-бот для здачі звітів в податкову:  у Viber вносите лише суму обороту та отримуєте підтвердження про здачу звіту. Детальніше