Важливі зміни звітності та ЕДО в 2023 році

Наведемо основні зміни, які відбудуться в 2023 році щодо подачі звітності, бухгалтерської програмної продукції, та електронного документообігу.

Завершення терміну дії пільги з ПДВ на програмну продукцію

З 1 січня 2013 року до 1 січня 2023 року діяли зміни до ПКУ, внесені Законом №5091-VI від 05.07.2012 року, згідно яких операції з постачання програмної продукції та онлайн-сервісів з доступу до програмних продуктів були звільнені від оподаткування податком на додану вартість (ПДВ).

Таким чином, якщо терміни дії пільги не буде подовжено, з 01 січня 2023 року програмна продукція та онлайн-сервіси будуть відвантажуватися з ПДВ. Зокрема це програми BAS, онлайн-сервіси ІТС, М.E.Doc, веб-сервіс СОТА та ін.

Єдина звітність

Форму “Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску” доповнено новими рядками 1.6, 2.6, 3.7, 4.4, 6.4 щодо відображення суми нарахованої зарплати за найманих працівників, яких було призвано на військову службу до ЗСУ у період мобілізації, які не отримували доходи у вигляді грошового забезпечення.

Додано коди категорій застрахованих осіб 76 – 80, призваних під час мобілізації на військову службу до ЗСУ, за яких роботодавці мали право за власним рішенням не сплачувати єдиний внесок. Також в новій звітності додано окремий код “75”, що дозволить роботодавцям відображати суми нарахованої середньої заробітної плати добровольцям тероборони на час виконання ними державних або громадських обов’язків.

Додано перелік інших змін, що стосуються мобілізованих працівників та жінок-військовослужбовців. Код бланку нової форми для юросіб – J0500108, для фізосіб – F0500108. За оновленою формою звіт слід подавати з 1 січня 2023 р (за IV квартал 2022 р.).

Звітність в Державну службу статистики

Держстат оприлюднив Перелік форм державних статистичних спостережень та фінансової звітності, який станом на 20 грудня 2022 року налічує вже 85 форм звітів, з них – 74 статистичних та 11 фінансових.

Важливо. З 1 січня 2023 року набуває чинності Закон України «Про офіційну статистику». Згідно статті 10 цього Закону статистична та фінансова звітність буде подаватися респондентами виключно в електронній формі. Подати статистичну звітність в електронній формі можна в програмі M.E.Doc або за допомогою безкоштовного онлайн-сервісу «Кабінет респондента».

Індексація заробітної плати у 2023 році

Згідно пункту 3 Прикінцевих положень Закону про Державний бюджет на 2023 рік призупинено дію Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”. Таким чином в 2023 році для роботодавців призупинено обов’язок нараховувати індексацію заробітної плати.

Зміни до Порядку роботи з електронними документами у діловодстві

Наказом Мін’юсту від 14.10.2022 р. №4527/5 внесено зміни до “Порядку роботи з електронними документами у діловодстві та їх підготовки до передавання на архівне зберігання”.

Зокрема, виключено вимогу щодо погодження юридичними особами створення документів з кадрових питань в електронній формі з відповідною державною архівною установою, архівним відділом міської ради та унормовано питання передавання на архівне зберігання належним чином засвідчених паперових копій електронних документів постійного та тривалого (понад 10 років) зберігання.

Важливе в змінах до Порядку:

  • Документ, підписаний КЕП, якому визначено постійний або тривалий (понад 10 років) строк зберігання, додатково засвідчує КЕП працівник архівного підрозділу або особа, відповідальна за ведення архіву установи.
  • Створення документів тимчасового зберігання (до 10 років включно) у паперовій формі не є обов’язковим.
  • Паперовою формою електронного документа є його засвідчена паперова копія, створення якої визначається інструкцією з діловодства установи.
  • Визначено порядок створення засвідченої паперової копії електронного документа.
Немає коментарів

Коментувати