Опубліковано Закон “Про електронні довірчі послуги”
7 листопада підписано Закон №2155-VIII “Про електронні довірчі послуги”, який прийде на зміну Закону “Про електронний цифровий підпис”.
Документ запроваджує інструменти адміністрування бізнесу: електронна ідентифікація (BankID, MobillD), електронний підпис, електронна печатка, електронна позначка часу, електронна рекомендована поштова доставка, фейк-контроль електронних ресурсів.
Закон спрямовано на гармонізацію українського законодавства з європейським у частині електронної ідентифікації та довірчих послуг для електронних транзакцій.
У документі також визначено умови визнання в Україні електронних довірчих послуг, що надаються іноземними постачальниками. Очікується, що це забезпечить активний розвиток транскордонного співробітництва та інтеграції України у світовий електронний інформаційний простір.
Наприклад, завдяки закону українці зможуть підписувати договори про надання комунальних послуг прямо на смартфоні. Студенти, які вступають на магістратуру до іноземного університету, матимуть можливість надсилати документи в електронному вигляді, підтвердивши їх справжність електронним підписом. Українські компанії, які беруть участь в міжнародних тендерах, також зможуть підтверджувати документи онлайн за допомогою цифрового підпису.
До складу електронних довірчих послуг входять:
- створення, перевірка та підтвердження удосконаленого електронного підпису чи печатки;
- формування, перевірка та підтвердження чинності сертифіката електронного підпису чи печатки;
- формування, перевірка та підтвердження чинності сертифіката автентифікації веб-сайту;
- формування, перевірка та підтвердження електронної позначки часу;
- реєстрована електронна доставка;
- зберігання удосконалених електронних підписів, печаток, електронних позначок часу та сертифікатів, пов’язаних з цими послугами.
Документом також вводиться адміністративна послуга щодо включення юридичних та фізичних осіб-підприємців, які мають намір надавати електронні довірчі послуги (EPG), до Довірчого списку, а також встановлюється порядок ведення такого списку. Крім того, визначається процедура незалежної оцінки відповідності електронних довірчих послуг та можливість використання зазначеними особами у своїй діяльності як національних, так і міжнародних стандартів.
Закон набере чинності через рік – із 7 листопада 2018 року (окрім ст. 10, яка набирає чинності одразу після опублікування)