Зміни щодо використання ЕЦП та КЕП з 7 листопада 2020 р.

7 листопада 2018 року набув чинності Закон №2155 «Про електронні довірчі послуги». В Законі введено поняття кваліфікованого електронного підпису (КЕП) та скасовано — ЕЦП. Протягом двох років з моменту набуття чинності Закону діяв перехідний період, під час якого платники податків могли використовувати ЕЦП, а після закінченню строку дії змінювати їх на КЕП. Таким чином, перехідний період закінчується 7 листопада 2020 р.

Чи можна працювати з КЕП ЦСК “Україна” після 7.11.2020 року?

Так, тому що ключі, отримані у КНЕДП ЦСК “Україна” після 7 листопада 2018 року, відповідають вимогам Закону № 2155. Ці ключі і є КЕП, які надалі можуть використовуватися для подання звітності, електронного документообігу та ідентифікації на державних порталах.

Чи зобов’язані держустанови зберігати КЕП на захищених носіях?

Захищений носій (ЗН) особистих ключів — це носій інформації із захистом від несанкціонованого доступу при генерації секретних ключів, зберіганні електронного підпису та підписанні електронних документів, призначений для безпечного зберігання КЕП. Захищеним носієм може бути токенсмарт-картка, мережевий криптомодуль, MobileID.

У Постанові № 749 КМУ зазначені вимоги щодо використання КЕП в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах та організаціях державної форми власності (далі держустановах) виключно на захищених носіях. Постанова набула чинності 7 листопада 2018 року, тому держустанови зобов’язані зберігати ключі на ЗН.

Чи повинні комерційні організації зберігати КЕП на захищених носіях?

Комерційні організації можуть і надалі використовувати ключі, які були отримані після 7.11.2018 року та зберігаються не на захищених носіях. Така можливість визначена постановою КМУ №193 “Про реалізацію експериментального проєкту щодо забезпечення можливості використання удосконалених електронних підписів і печаток, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів”. Разом з цим, згідно даної постанови приватний сектор з 31 грудня 2021 року також повинен буде використовувати КЕП лише на захищених носіях.

Щодо використання КЕП для підписання звітності

У пункті 48.5.1 ПКУ зазначено, що податкова звітність повинна підписуватися КЕП, видача якого регулюється Законом № 2155. Таким чином, якщо ключі були отримані на підставі договору про надання кваліфікованих електронних довірчих послуг з КНЕДП не на захищеному носії, ви можете ще протягом року (до 31.12.2021 р.) підписувати ними звітність.

Щодо використання КЕП на захищених носіях для PROZORRO

На сторінці ФБ Prozorro опублікували наступне роз’яснення:
 

Підсумуємо:

  • З 07.11.2018 р. державні установи мають використовувати КЕП, що зберігаються виключно на захищених носіях.
  • Інші підприємства та організації, зокрема приватний сектор, можуть використовувати ключі КЕП, отримані після 07.11.2018 р., які зберігаються не на ЗН, до 31 грудня 2021 року.