Зміни щодо використання ЕЦП та КЕП з 7 листопада 2020 р.
7 листопада 2018 року набув чинності Закон №2155 «Про електронні довірчі послуги». В Законі введено поняття кваліфікованого електронного підпису (КЕП) та скасовано — ЕЦП. Протягом двох років з моменту набуття чинності Закону діяв перехідний період, під час якого платники податків могли використовувати ЕЦП, а після закінченню строку дії змінювати їх на КЕП. Таким чином, перехідний період закінчується 7 листопада 2020 р.
Чи можна працювати з КЕП ЦСК “Україна” після 7.11.2020 року?
Так, тому що ключі, отримані у КНЕДП ЦСК “Україна” після 7 листопада 2018 року, відповідають вимогам Закону № 2155. Ці ключі і є КЕП, які надалі можуть використовуватися для подання звітності, електронного документообігу та ідентифікації на державних порталах.
Чи зобов’язані держустанови зберігати КЕП на захищених носіях?
Захищений носій (ЗН) особистих ключів — це носій інформації із захистом від несанкціонованого доступу при генерації секретних ключів, зберіганні електронного підпису та підписанні електронних документів, призначений для безпечного зберігання КЕП. Захищеним носієм може бути токен, смарт-картка, мережевий криптомодуль, MobileID.
У Постанові № 749 КМУ зазначені вимоги щодо використання КЕП в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах та організаціях державної форми власності (далі держустановах) виключно на захищених носіях. Постанова набула чинності 7 листопада 2018 року, тому держустанови зобов’язані зберігати ключі на ЗН.
Чи повинні комерційні організації зберігати КЕП на захищених носіях?
Комерційні організації можуть і надалі використовувати ключі, які були отримані після 7.11.2018 року та зберігаються не на захищених носіях. Така можливість визначена постановою КМУ №193 “Про реалізацію експериментального проєкту щодо забезпечення можливості використання удосконалених електронних підписів і печаток, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів”. Разом з цим, згідно даної постанови приватний сектор з 31 грудня 2021 року також повинен буде використовувати КЕП лише на захищених носіях.
Щодо використання КЕП для підписання звітності
У пункті 48.5.1 ПКУ зазначено, що податкова звітність повинна підписуватися КЕП, видача якого регулюється Законом № 2155. Таким чином, якщо ключі були отримані на підставі договору про надання кваліфікованих електронних довірчих послуг з КНЕДП не на захищеному носії, ви можете ще протягом року (до 31.12.2021 р.) підписувати ними звітність.
Щодо використання КЕП на захищених носіях для PROZORRO
Підсумуємо:
- З 07.11.2018 р. державні установи мають використовувати КЕП, що зберігаються виключно на захищених носіях.
- Інші підприємства та організації, зокрема приватний сектор, можуть використовувати ключі КЕП, отримані після 07.11.2018 р., які зберігаються не на ЗН, до 31 грудня 2021 року.